• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Vergi Kaçakçılığı Blockchain ile Önlenecek

06 Kasım 2018 11:04

Dünya üzerindeki her sektör ve her sisteme entegre olma aşamasında büyük yol kat eden Blockchain teknolojisi artık vergi kaçakçılığını önleme konusunda da destek verecek. Tayland Gelir İdaresi tarafından yapılan açıklamada Blockchain teknolojisi kullanılarak vergi kaçakçılığının önüne geçilmesi planlanıyor. Bangkok post verilerine göre Tayland Gelir İdaresi departman müdürü Ekniti Nitithanprapas bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Ekniti Nitithanprapas Blockchain sayesinde vergi denetimlerinin daha sağlıklı bir şekilde yapılacağını ve ödeme süreçlerinin daha hızlı gelişeceğini ifade etti. Ayrıca yine Blockchain teknolojisi ile kurumların vergilerden hangi boşlukları kullanarak kaçtıklarınıda gözlemleyebileceklerini ekledi.

 

Taylan'ın Blockchain konusunda nasıl bir tutum sergilediğini sektörün içinde olanlar iyi bilirler. Kripto para ve Blockchain teknolojisinin ülkeye sağlayacağı yararları önceden gören Tayland hükümeti geride bıraktığımız Temmuz ayında ICO projeleri için regülasyon çerçevesi oluşturmuştu.

 

Ülkenin bu konudaki finansal regülatörü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu. Bu komisyon kurallara uymayan ICO projeleri ve kripto paralar hakkında vatandaşlarını sıklıkla uyarıyor. Fakat herhangi bir yasak ya da kısıtlama getirmemeye maksimum seviyede dikkat ediyor. Bu nedenlede Blockchain teknolojisinin kullanımının artacağı düşünülüyor. Hatta Tayland Merkez Bankası daha önceleri yaptığı bir açıklamada Merkez Bankası destekli ülkenin kendi kripto parasını çıkaracağını bildirmişti. Fakat sonralarda yaşanan gelişmelerde bu konu hakkında biç bir açıklama ve çalışma yapılmayarak askıya alındı. Bu açıdan bile bakıldığında Tayland'ın kripto para ve Blockchain teknolojisine ne derece güvenip önem verdiği anlaşılıyor.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER