• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Stablecoin Nedir?

19 Temmuz 2018 08:45

Her geçen gün büyüyen kripto para sektörü her türlü yeniliğede gebe durumda. Bu yeniliklerden birisi ise Stablecoin yani Türkçe olarak telaffuz etmek gerekirse Stabil koindir.  Adından da anlaşılacağı gibi sabit bir kur yapısı ile yatırımcıların  haftayı saymazsak sürekli olarak düşüş eğiliminde olmaları yatırımcıları tedirgin etti. Neyseki son güvenli  hafta içerisinde Bitcoin fiyatları muazzam bir artış gösterdi fakat bu bile ödeme sorunlarına çözüm olmadı. Çünkü kurumsal açıdan bakıldığında fiyatı sürekli olarak değikenlik gösteren bir varlık ile kimse ödeme yapmak istemez. Ayrıca işlem maliyetleride bu noktada çok önemli. Adından da anlaşılacağı gibi sabit bir kur yapısı ile yatırımcıların güvenli limanı olmaya çalışan bu coinin özelliklerine hep birlikte bakalım.

 

 

Stablecoin Özellikleri

Stablecoin sabit fiyat istikrarı sağlaması düşünülerek hazırlanmış ve Nick Tomaino tarafından da aynı şekilde özetlenen kripto paradır. Türkçe olarak stabil kripto para şeklinde yorumlayabiliriz. Bu kripto paralar ABD dolarına karşı stabil hareket etmektedir. Bazı uygulamalar para sepetine ya da tüketici fiyat endeksi gibi geçiş yapmak peşindeler. Fakat Stablecoin'in ABD endeksinden vazgeçmesi özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların volatiliteleride düşünüldüğünde oldukça riskli bir durum teşkil eder. Kripto paraların işlem ücretlerinin artması ve fiyatlarının oldukça değişken oluş, bazı yatırımcılar tarafından halen benimsenmemesine neden oldu. Hatta birçok şirket sırf bu durum yüzünden Bitcoin ile ödeme alma işlemlerini askıya aldı. Bu nedenler göz önünde bulundurularak hazırlanan Stablecoin'ler akıllı sözleşmeler ile de uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Fiyat değişkenliklerine dur demek için hazırlanan Stablecoin'lerin piyasaya çıkışları bir iki seneyi geçmez. Fakat Basecoin ve Carbon gibi risk sermayesi destekli kuruluşların piyasaya girmesi ile Stablecoin'in yıldızının parladığını söylemek mümkün.

Volatiliteye engel oluşturması sebebi ile tercih edilen Stablecoin ile piyasada yaşanan dalgalanmalardan asla etkilenmezsiniz. Yani örnek vermek gerekir ise  kripto paraların fiyatları istediği kadar düşsün ya da çıksın, ABD dolarında bir değişkenlik olmadığı sürece Stablecoin'lerinizde bu dalgalanmalardan etkilenmeyecektir. Bu nedenlede son derece yaygın bir şekilde ödeme aracı olarak tercih edilmektedir.

 

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER