• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Stabil Koin StableUSD Nedir?

02 Kasım 2018 12:21

İlk olarak stabil koinden bahsetmek gerekirse kendini daha güvende hissetmek isteyen yatırımcıların ilk tercihidir diyebiliriz. Çünkü stabil koinler adındanda anlaşılacağı gibi dolara endeksli kripto paralardır. Yani doların ne kadar çıkar ya da düşerse o stabil koinde dolar fiyatı ile aynı oranda olacaktır. Tabi stabil koinler furyasında her geçen gün yeni kripto paraları görmekte mümkün. Bunun son örneği Stably isimli blockchain startup firması tarafından açıklanan StableUSD (USDS) oldu. Bu stabil koinin Nevada içerisinde düzenlenen ve denetlenen bir tröst şirketi olan Prime Trust tarafından denetlenmekte olduğunu söyleyebiliriz. Prime Trust ise son zamanlardaki birden fazla stabil koin projelerinin arkasında durarak destek vermesi ile biliniyor. USDS itibari para karşılıklarında şeffaf bir tutum izleyeceği projenin blog gönderilerinde belirtilmişti ve şöyle denmişti:

"Stably ilk olarak gerçek paraya endekslenen bir stabil koinin müşteri ve işletmelere güven vermesi ve yüksek standartlarla şeffaf bir tutum içinde olması gerektiğini biliyor. İleri zamanlardaki Stably kullanıcıları itibari para rezervimizi kendi Prime Trust API'lerinden online olarak takip edebilecekler."


Stably'nin mevcut para rezervleri haftalık periyotlar ile Cohen & Co isimli danışmanlık firması tarafından düzenli olarak denetlenecek. Aslında bu stabil koin rüzgarının fitilini ateşleyen ilk olarak Tether olmuştu diyebiliriz.. Çünkü bilindiği gibi Tether dolara endeksli bir stabil koin. Fakat son zamanlarda yapılan yanlışlar yüzünden dolara karşı değerini koruyamayınca kendisine olan güven bir anda yerle bir oldu. Bu da yeni stabil koinlerin doğmasına vesile oldu. Hatta bu durumdan kurtulmak isteyen Tether'ın bir banka ile de anlaştığı gelen haberler arasında yer alıyor. Bu bankanın Bahama merkezli Deltec Bank & Trust olduğu iddia edildi. Fakat Tether cephesinde yaşanan bu problemler bu banka partnerliği ile ortadan kalkar mı işte orası tam bir bilmece.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER