• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Sahte Elon Musk Twitter Hesabı 170 Bin Dolar Dolandırdı

06 Kasım 2018 12:32

Geride bıraktığımız aylarda bazı Twitter hesaplarının heckelndiğini sizlere duyurmuştuk. Bunun tek bir nedeni vardı. Çalınan bu hesaplar dünyadaki önemli kişilerin sahte hesapları olarak kullanılıyor ve insanları dolandırmaya yönelik işler gerçekleştiriyordu. Örneğin sahte Elon Musk hesabından "0.10 Bitcoin karşılığında 1 Bitcoin kazanç vaad ediyorum" gibi yöntemler ile insanlar kandırılmaya başlanmıştı. Bu konu hakkında gerekli önlemleri bir bir almaya başlayan Twitter ekibi henüz bu dolandırıcılığın önüne geçebilmiş gibi görünmüyor. Çünkü 5 Kasım tarihinde çıkan bir sahte Elon Musk hesabı dolandırıcılık yöntemi ile yaklaşık 170 bin dolar gibi bir kazanç elde etmiş.

 

Dolandırıcılar mavi tikli bir film projesi hesabını gözlerine kestirip hackliyorlar. Bütün profil bilgilerini Elon Musk ile değiştirip gerçek Elon Musk tarafından atılan tweetleri retweet yaparak dikkatsiz kullanıcıları ağına düşürmüş oldular. Gönderide yer alan mesaj ise işin yeterki kadar organize olmadan dikkatsizce hazırlandığını gözler önüne seriyor.


Dolandırıcıların bu yöntemi izlerken dikkatlice yaptıkları en büyük sahtekarlık ise, kullanıcıların farkına varamayacağı şekilde profil isimlerini değiştirmeleri olarak ön plana çıkıyor. Mesela normalde hesap adı Elon Musk ise dolandırıcılar bunu profillerine Elon'un "l" harfinin farklı olduğu şekilde yazıyorlar. Tabi buda birçok kullanıcının dikkatinden kolayca kaçabiliyor. Kullanıcıyı ağına düşüren dolandırıcıların bundan sonra izlediğ yol ise çok basit. Ağına düşürdükleri kişilere kendisine yatırım amaçlı Bitcoin transfer edebilmesi için BTC cüzdanı adresini veriyor. Bundan sonra ise her şey tamamlanmış oluyor. Bu dolandırıcıların BTC cüzdan bilgilerine bakıldığında son ödemenin 6 Kasım gecesi yapıldığı görülürken hesapta 160 dolardan fazla para olduğu ortaya çıktı. Twitter hesabı çalınan firma ise Twitter yetkilileri ile iletişime geçtiklerini ve kısa süre içerisinde hesaplarının kendilerine geri iade edileceği açıklamasını yaptı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER