• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Sadece Kripto Paralar Değil Facebook, Apple, Amazon, Google'da Düşüş Yaşıyor

20 Kasım 2018 09:37

Birkaç gündür kripto para piyasalarının en kötü günlerini geçirdiğini artık hepimiz biliyoruz. Değer kaybı yaşamayan kripto para kalmadı diyebiliriz. Sadece az zarar edenler coinmarketcap listesinde üst sıralara çıkabilmişken lider kripto para Bitcoin'de en kötü günlerini yaşıyor. Bu sene ilk defa 5000 doların altını gören Bitcoin fiyatları daha nereye kadar gider bilinmez ama bu sıkıntılı durumlar sadece kripto para sektöründe yaşanmıyor. Yaşanan bu kriz dünya devleri teknoloji firmalarınıda vurmuş durumda.

 

Bloomberg analistlerinden edinilen bilgiye göre kripto para piyasalarında yaşanan bu düşüş devam edebilir. Hatta kendileri %70 oranlarında bir düşüş daha beklemekteler. Bu durum karşısında yorum yapan bazı oteriteler ise Bitcoin fiyatlarının 1500 seviyelerine kadar gerileyebileceğini söylüyor. 2018 geneline baktığımızda zaten %60 seviyelerinde değer kaybı yaşamış olan Bitcoin fiyatları Çarşamba günü yaşanan düşüşün etkisinden kurtulabilmiş değil. Piyasalar tam bu durumu kabullenmeye başlarken Nvidia, AMD, Google, Facebook, Amazon, Apple, Netflix gibi dünya devlerininde değer kayıpları yaşamaya başlaması ise adeta şok etkisi yarattı. Örnek vermek gerekirse AMD ve Nvidia gibi dünyaca ünlü çip üreticileride bekledikleri büyümeyi gösteremedikleri için hisse senedi fiyatlarında düşüş yaşadı. Bu düşüşleri Facebook, Apple, Amazon, Netflix ve Google'ın da yaşadığını bariz bir şekilde görebiliyoruz. Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları bile %20 oranlarında düşü yaşarken kripto para piyasalarında yaşanan bu gelişmeler hiçde şaşırtıcı olmasa gerek.


Çünkü Bu düşüşlerin ardında ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşları olduğu düşünülüyor. Geride bıraktığımız hafta sonu Pacific Rim zirvesinde iki ülke arasında iyice kızışan ticari savaşlar ABD menşeli firmaları etkisi altına aldı diyebiliriz. Bununla birlikte ABDA borsası Nasdaq %2.7 seviyelerinde zarar yaşadı. S&P 500 endeksi de günü %1.6 civarında kayıpla kapadı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER