• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Petro Fiyatı Ne Kadar Olacak?

03 Aralık 2018 09:48

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro verdiği son talimat ile daha önce 3600 Venezuela bolivarı olan Petro fiyatlarının 9000 bolivar olmasını sağladı. Daha Petro cüzdanı bile olmamasına karşın ülke halen Petro satmaya ve satın alanlar için sertifika vermeye devam ederken gelen bu son hamle oldukça şaşırtıcı oldu.


Nicolas Maduro geçtiğimiz Perşembe günü ulusal televizyon kanalından yaptığı açıklamada Cuma gününden itibaren Petro fiyatlarının iki katına çıkarılacağını bildirmişti. Tabi bu konuda enteresan olan diğer bir nokta ise Petro zammından hemen önce ülkenin asgari maaşına %150 oranında bir zam yapılmıştı. Petro zammının da hemen bunun üzerine gelmesi çok manidar gibi. Geçtiğimiz Ağustos ayında Petro fiyatlarının ülkenin yeni para birimi sovereign bolivar'a endeksleyen Maduro, Petro fiyatınıda 3600 bolivar olarak belirlemişti. Şimdi ise yaşanan Petro zammının ardından ekonomist Leonardo Buniak yaptığı açıklamada bu zammı dolar ve petrol varil fiyatında ki düşüşlerin neden olduğunu söyledi. Böylece Venezuella'nın kripto parası olan Petro daha ilk senesini bile doldurmadan %100 oranında bir develüasyona uğramış oldu. 

Petrı alımındaki en dikkat çeken nokta ise, hükümetin Petro satın alan kişilere sertifika vermesi. Bu konuda tepkileri üzerine çeken Venezuella hükümeti ayrıca pasaport ve benzeri belgelerinde Petro alımı ile gerçekleşmesini zorunlu kılmıştı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER