• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

OneCoin Nedir?

03 Kasım 2018 09:20

Sizlere bu gün Onecoin nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Onecoin hayatımıza ilk olarak kripto para şirketi olarak girmiştir. Fakat yaşananlar onun hiçde öyle olmadığını kanıtlar nitelikte gelişmiştir. Fakat kötü şeylerin yaşandığı gibi iyi ve hatta Onecoin'i destekler niteliklte olayların yaşanmasıda kafalarda soru işaretleri bırakmıştır.


Örneğin 2017 senesine CoinTelegraph bir açıklama yaparak Onecoin'in nerdeyse dünyanın tüm kripto paralarının listelendiği Coinmarketcap'ta listelenmesini ve hatta bunun insanlara fikir verebileceğini iddia etmiştir. Bunun yanısıra Onecoin Bulgaristan ofisinin baskına uğraması, Almanya'da yasaklanması gibi olaylarda yaşanmıştır. Hatta Bulgaristan savcıları yaptığı açıklamada OneCoin Ltd. şirketi ile bağlantısı olan İngiltere, İrlanda, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Ukrayna, Litvanya, Letonya, Estonya gibi birçok dünya ülkesinin olduğunu bildirmiştir.

 

Yine bu yaşananların yanında 2010 senesinden 2014 senesine kadar Belçika Temsilciler Meclisi üyeliği görevini üstlenen ve daha sonra 2015 yılında iftira iddiaları ile devlet dairelerinde 6 sene boyunca çalışma yasağı alan Laurent Louis'de ilk zamanlar Onecoin'e destek verenler arasında yer alıyordu. Tabi dünya çapında yaşanan Onecoin aldatmacasından 100 ila 200 bin euro kazandığı iddia edildi. Aldatmaca diyoruz çünkü görünen öyleydi. Bir saadet zinciri olarak anılmaya başlanan Onecoin projesi için Daily Mirror'da bir rapor yayınlandı ve bu rapora göre Onecoin destekçilerinin senede 300 milyoner yarattığı iddia edildi. Bunun üzerine ise İngiltere MTO'su (Mali Tutum Otoritesi) şirketi net bir şekilde uyardı. Bu yaşananlar Onecoin'in gerçek yüzünü yavaş yavaş gün yüzüne çıkarıyordu ve sonunda beklenenler gerçekleşmeye başladı. 2017 senesinin Temmuz ayında Onecoin kurucusu Ruja Ignatova kurduğu saadet zinciri ile binlerce kişiyi dolandırdığı iddiası ile Hindistanda gözaltına alınarak tutuklandı. Tutuklamada Ruja Ignatova'nın yanındaki 30 kişilik ekibide bulunuyordu.

 


Onecoin Paraları Ne Oldu?

Tüm bu gelişmelerin ardından binlerce Onecoin yatırımcısı maduriyeti yaşadı ve akıllarına tek bir soru geldi. Onecoin paraları nereye gitti? Bu sorunun yanıtı Hindistan polisinden geldi. Hint emniyeti Onecoin paralarının 35 değişik bankada tutulduğunu ve gerçekleşen tutuklamaların ardından kimliği belirsiz kişilerce belirlenemeyen bir yere transfer edilmişti. Halen Onecoin konusunda birçok soru belirsizliğini koruyor. Hatta Finlandiye yetkililerinin 2015 senedinden bu yana Onecoin olaylarını araştırmaya devam ediyor.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER