• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

MIT Akıllı Kontratlı Bitcoin Yıldırım Şebekesini Test Ediyor

04 Haziran 2018 10:09

Mayıs ayının ortasında açıklanan bilgiye göre ABD’ nin saygın üniversitesi (MIT), Bitcoin’ in daha büyük bir karmaşıklıkla fakat milyonlarca işlemle uğraşmadan akıllı sözleşmelerle nasıl birleştirilebileceği “yıldırım ağı (ligtning network)” için sessiz bir şekilde deneysel bir kullanım örneği hazırlıyor.

Bu faaliyet okulun digital para girişimi(Digital Currency İnitiative) kapsamında modellenmiş olup 2015 yılında kripto para birimleriyle ilgili Ar-Ge çalışmalarının bir yolu olarak başladı. Bu test, tanımlanmış harici olaylar durumunda işlemlerin otomatik olarak gerçekleşeceği bir sistemi öngörmektedir. (ABD’ nin bugünkü hava durumu ve doların fiyatına dayanarak)

Bu durum, MIT'in akıllı sözleşmelere veri yayınlamak için kullanılan "oracles" olarak adlandırılan güvenilir varlıkların yaratıcı kullanımından dolayı mümkündür. Bu deney için araştırmacılar satoshi’ deki ABD dolarlarının son fiyatını yayınlamak için, yazılımlarla bir kahin inşa ettiler. (Satoshi: Akıllı sözleşmeler için herkesin alabileceği ve kullanabileceği en küçük bitcoin birimi.)


Daha öncesinde yıldırım sisteminin mucidi Tadge Drya  tarafından önemli fikirler ortaya atılmasına rağmen, yapılan bu testte, çalışma koduyla uygulanan bir prototip ilk kez uygulanmıştır. Drya’ nın yaptığı çalışmalara son derece büyük katkıda bulunan Alin S. Dragos, beraber yürüttükleri bu projen için şunları söylemiştir:

“Bunu(kahini), yıldırım ağ yazılımımızın bağımsız bir özelliği olarak kurduk. ABD doları, ister hava durumu ister stok olsun, istediğiniz herhangi bir veri olabilir, ne kadar havalı olabileceğini düşündüğümüz verileri seçtik.” Dragos, demonun "deneysel" olduğunu ve gerçek parayla kullanılmaması gerektiğini" vurguladı. Bununla birlikte, kendisi ve diğer MIT araştırmacıları, yıldırım ağının yardımıyla, bitcoinin bir gün başlangıçta ilk kullanıcıları tarafından öngörülen kapasitelere göre ölçekleyebileceğine inanıyor. Bu çalışmanın bir parçası olarak, MİT araştırmacıları aydınlatılmış olarak adlandırılan yıldırım ağı için bir uygulama oluşturmuşlardır ve Oracle kodu bu çalışmanın bir eklentisidir.


Dragos “Biz DCI (Digital Initiative Currency) olarak, yıldırım ağına gerçekten inanıyoruz.” dedi." Bitcoin çok iyi ölçeklenmiyor. Daha iyi bir şey olması gerektiğine karar verdim. Neyin daha iyi olduğunu ortaya çıkarır. Bu da ölçeklemenin şimdilik en kararlı yoludur.

    Bitcoin Akıllı Sözleşmeler

Ancak yıldırım ölçek sağlarken, akıllı sözleşmeler Bitcoin'e başka yeni işlevler ekliyor. Örneğin, MIT'nin testindeki teknoloji uygulanırsa, dünyada neler olup bittiğine göre bir çeşit bahis oynayabilirsiniz.

Ya da bu durumda vadeli sözleşmeler olabilecektir. Diyelim ki; Ali, Perşembe günü satoshi’de doların fiyatı ne olursa olsun Mehmet'e ödeme sözü verdi. Eğer 1 dolar haftanın sonunda 12.150 satoshi değerse, o zaman bunu ödeyecektir. Bu olay genellikle bitcoin ile ilişkili olmayan bir tür gelişmiş akıllı sözleşme kullanım durumu.

Dargos’ un bu konu hakkındaki iddiaları şu yönde : “İnsanlar akıllı sözleşmeleri düşündüklerinde, eternumu düşünürler. Çünkü onların programlama dili çok daha zengin.” Ancak, bazı geçici çözümlerle, bitcoin'in aynı şeyi yapabileceğini savunuyor.

Bitcoin’ in çok fazla bu yönde ilerleyip geliştirici dostu olmadığını belirten Dragos yine de Bitcoin’ in kullanılabileceğini söylüyor. 

Kısacası, akıllı sözleşmelere veri yayınlamak için Dryja'nın "gizli günlük sözleşmeleri" şemasını kullanıyor. Bu şemanın en önemli avantajlarından biri ölçeklenebilirliktir, çünkü verilerin çoğunun bitcoin blockchain'de saklanması gerekmiyor.

Burada bir diğer önemli hususun ise gizlilik olduğunu söylüyolar. Çünkü programladıkları kahinlerin yayınladıkları verileri kimlerin kullandığını şuan için takip edebilecekleri bir sistemin olmadığından bahsediyorlar. Bu durumu Dragos; “Kullandıkları verileri kimin kullandığını bilmedikleri bir model sunuyoruz.” Şeklinde ifade ediyor.

    Tereddütler 

Ancak yine de bu basit demo tamamlandığında Dragos ve Dryja, Dragos'un belirttiği gibi birçok olağanüstü soru ve "tereddütler" olduğunu düşünüyor. Dragos: “İnsanlar, bireysel kahinin bakış açısından, biraz para kazanmak isteyecekler.” Şeklinde durumu yorumluyor.

Diğer önemli bir nokta ise güvenilirlik. Ama bu konuda, kullanıcıların birden fazla kahin kulllanmasına izin verilerek bu durumu minimize edebileceklerini düşünüyorlar.

Ancak MIT DCI'nın teknolojide çalışmayı bırakıp başka birine aktarmayı umduğu belli bir nokta var. Dragos bu durumu uygulayabilecek şirketlerle çalıştıklarını belirtiyor. İsimlerini söylemese de DCI’ ın büyük iş ortaklarıyla çalıştıklarına işaret ediyor.

En büyük umut ise; büyük şirketlerin bu yazılım sayesinde, normal kullanıcıların beklentilerini anlayabilecek olmasıdır. Sonuçta, MIT DCI, temel teknolojinin gerçekten nasıl çalıştığını gösteren bir prototip oluştururken, bu uygulamayı sıradan bir Facebook veya Venmo uygulaması gibi değil, son derece zekice ve özenerek ürettiler.Artık Oracle denilen kehanet sistemi insanların istedikleri zaman kullanabilmesi için açık. Yani kullanıp kullanmamaya karar vermek bu işlerle uğraşan insanlara ait olacak. Bu zor bir tahmin. İnsanlar bunu kullanırsa önemli bir anlaşma olabilir. Ama insanların bunun için ne kullanacaklarını bilmiyoruz.

Dragos son olarak şu şekilde ekliyor:

"Diğer alanlarda veya sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de her zaman yeni teknolojiler mevcut, ancak bu ortaya çıkacağı anlamına gelmiyor."

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR