• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Kripto Paraların Geleceği Nasıl Olacak?

10 Haziran 2018 08:38

Gün geçmiyor ki hiç alakası olmayan kişiler bile günde en az bir kere kripto paralar ya da bitcoin hakkında bir haber duymasın. Aslında bu bile kripto paraların geleceğimizi nasıl etkileyeceği ya da gelecekte günlük yaşantımızda yerlerinin neresi olacağı konusunda bir fikir vermekte. Son zamanlarda kripto paraların geleceği konusunda en çarpıcı açıklama ünlü tarihçi Niall Ferguson'dan geldi. Ferguson yaptığı kısa açıklamasında gelecekteki finans sistemini tamamiyle kripto paraların inşaa edeceğini söylemişti. Aslında bu gibi iddialı çıkışlar kripto paralar konusunda bizleri nasıl bir geleceğin beklediği hususunda ip uçları vermekte. Tabi sektörde ki yelpaze inanılmaz ölçülerde büyük olduğu için çeşitli yorumlarda bunlara eklenmekte. Mesela kimileri Ferguson'a katılırken gelecekteki en popüler kripto paranın Bitcoin aksine Ripple olacağını iddia etmekte. Bunun e büyük nedenlerinden birisi ise Ripple'ın çeşitli ülkelerin merkez bankaları ile belli başlı konularda anlaşmalar sağlama ihtimalinin çok yüksek oluşu. Tabi bu yorumlar ve düşünceler saymakla bitmez. Bunlar bile kripto paraların günümüz itibari paralarına göre nasıl büyük bir yapıda olduklarını gösteriyor.


Kripto Paralar Ne Zaman Gerçek Para Olablir?

Kripto paraların itibari paraların yerini alabilmesi için ilk bilmemiz gereken bu süreçin oldukça zaman alan bir süreç olacağını bilmektir. Bunun dışında bazı dış etken ve faktörlerinde devreye girmesi gereklidir. Örnek vermek gerekir ise şuanda dünyada sıklıkla kullanılan doların değer kaybetmesi verilebilir. Lazard'ın CEO Kenneth M. Jacobs bu konuya açıklık getiren kişilerden bir tanesidir. Jacobs açıklamasında özet olarak ABD hükümetinin dış politikaları sebebi ile ilerleyen zaman içerisinde doların büyük bir değer ve itibar kaybedeceği kaydedildi. ABD'nin dış politikaları konusunda konuşan Jacobs sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"ABD'nin dış politikalarındaki bencilik ve tek taraflılık zaman içerisinde diğer ülkeleri farklı alternatifler bulmaya zorlayacaktır. Şu anda bu alternatiflere en iyi örnek kripto paralardır ve yeterince bulunmaktadır."

Aslında Jacobs'un bu açıklamalarına katılmamak mümkün değil. Çünkü çok kısa bir süre önce ABD'nin yanlış dış politikaları yüzünden Venezuella Petro isminde kendi kripto parasını piyasaya sürmüştü ki bu olaya çok iyi bir örnektir. Yine bu konuya ilişkin kulağa gelen dedikodularda Rusya ve İran'ın Venezuella'ya kripto parası için destek verdiği yönündeydi. 

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR