• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

15 Temmuz 2018 03:11

İlk olarak şunu söyleyebiliriz ki kripto paralar neden düşüyor sorusu yerine Bitcoin neden düşüyor diye sormak gerekli. Çünkü bir çoğumuzun bildiği gibi kripto paralar hayatımıza ilk olarak Bitcoin şeklinde girdi. Yani bizler ilk kripto para olarak Bitcoin'i bildik. 2017 senesinde mükemmel bir yükseliş kaydeden Bitcoin fiyatları bu sektöre ilgiyi arttırdı ve yatırımcılar Bitcoin dışında da kripto para olduğunu farkına vardı. Böylece yatırım paydası diğer kripto paralarda kaymış oldu. Fakat halen günümüzde olduğu gibi en çok yatırım yapılan kripto para Bitcoin'dir. Hal böyle olunca bir varlık koskoca bir sektörün önüne geçti ve sektör o varlığın ismi ile anılır oldu. Tabi buda o varlık üzerinden değer biçilmesine sebebiyet verdi. Yani kısaca söylemek gerekirse Bitcoin'in aşağı yönlü fiyat hareketi otomatik olarak bu sektörde güvensizlik duygusuna kapılmaya yol açmaktadır. Uzun vadeli yatırımcılar bu rüzgara kapılmıyor belki ama sektördeki birçok küçük ve yeni yatırımcı malesef bu rüzgardan etkileniyor. Bu da başta bitcoin fiyatı olmak üzere kripto para fiyatlarının düşmesine yol açıyor. Şimdi gelelim asıl sorunun cevabına.


Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin güncel fiyatlarını sitemizden anlık olarak takip edebileceğinizi hatırlatarak Bitcoin'in neden düştüğü sorusunun yanıtlarını aramaya başlayalım. Bilindiği gibi dünyanın pekçok ülkesinde kripto paralara yönelik çeşitli yaptırım ve baskılar uygulanmakta. Özellikle Asya kıtası ve hatta Çin başta olmak üzere uygulanan bu yaptırımlar hem sektörde güvensizliğe hemde yatırımcıların azalmasına yol açabiliyor. Bu baskılar arasında kredi kartı ile bitcoin alma, Bitcoin'i illegal kullanma, Bitcoin düzenleyici eksikliği, sosyal medyada Bitcoin haberleri, Bitcoin soruşturmaları gibi ana maddelerde toplamak mümkün. 


Kredi Kartı ile Bitcoin Alma Yasağı

Bu yasak getirilmeden önce yatırımcılar ellerinde nakit paraları olmasa kredi kartı ile Bitcoin alma işlemini gerçekleştirebiliyordu. Alınan Bitcoin'ler ile de Binance gibi çeşitli borsalarda takas ve al-sat işlemleri yapılabiliyordu. Fakat ABD başta olmak üzere bazı dünya ülkelerinin banka gibi finans kuruluşları kredi kartı ile Bitcoin almayı yasaklayınca işin rengi bir anda değişti. Çünkü bu hareket Bitcoin alımlarını sekteye uğratmış ve sanki sektöre olan ilginin azalması gibi algılanmıştı. Amerika'da bu yasağı getiren finans kuruluşlarının başında Bank of America, JP Morgan Chase ve Citigroup yer aldı.


İllegal Bitcoin Kullanımı

Bu sorun neredeyse Bitcoin ilk çıktığı günlerden bu yana devam etmekte. Uyuşturucu, kara para aklama hatta insan ticareti gibi suçlarda Bitcoin kullanımı bu kripto para ve türevlerinin mercek altına alınmasını hatta yasaklanmasını sağlamıştı. Getirilen düzenlemeler belli ölçülerde işe yaradı. Fakat Çin gibi baskıcı tutumlarını devam ettiren ülkelerde yok değil. 


Kripto Para Düzenleyicileri

Belli nedenlerden dolayı kripto paraları yasaklamak yerine çeşitli düzenlemeler getirerek onları ekonomik hayatın bir parçası olarak gören ülkelerde oldu. Yasaklamaların en büyük nedenlerinden birisi hükümetlerin kripto paraları kendi istedikleri gibi kontrol edememeleridir. Sırf bu nedenledir ki altın ya da kağıt para gibi istikrarlı varlıklar ile desteklenemeyeceklerini iddia etmektedirler. Fakat Bitcoin ilk çıktığı günden bu yana istikrarlı yükselişini sürdürmektedir. Her ne kadar şu sıralar düşüş yaşasada ilk çıktığı günkü fiyatı ile şimdiki fiyatını karşılaştırdığınızda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.


Sosyal Medyanın Kripto Paralara Etkisi

Bu hiç kuşkusuz ki çok büyük bir etkendir. Çağımızın haber alma merkezleri haline gelen sosyal medya organları kripto paralar üzerinde de büyük rol oynamaktadır. Fakat onlarda baskıcı tutum sergileyenler kervanına eklenince kripto paralara bir darbede onlardan geldi. Google, Twitter, Facebook gibi dünya devleri ICO ve kripto para reklamlarını bir bir yasaklayacaklarını belirtince Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto paranın değeri düşmeye devam etti. Fakat sonunda onlarda kripto endüstrisinin vazgeçilemeyecek bir sektör olduğunu anlamış olacaklar ki, belli başlı kripto projelerine el attılar. Örneğin Google'ın EOS projesi buna en iyi örnektir. Geçtiğimiz günlerde ise Facebook reklam politikasında değişikliğe giderek belli başlı şartlar yerine getirildiğinde kripto para reklamlarına izin verebileceğini açıklamıştı. 


Kripto Para Soruşturmaları

Bu soruşturmalara en iyi örneği Tether üzerinden verebiliriz. Çeşitli manipüle işlemleri yapıldığı iddia edilmesi ile başta Tether olmak üzere tüm kripto paralara farklı bir bakış açısı gelmiş ve fiyatlarının düşmesine neden olunmuştu. 


Kısacası Bitcoin ve kripto paraların fiyatlarının ne zaman yükseleceği ya da ne zaman düşeceği bizlerin elinde diyebiliriz. Çünkü bu aslında insanların ve dolayısı ile yatırımcıların algıları ile alakalı. Bildiğiniz gibi Bitcoin gibi birçok kripto para belli sayıda üretilecek. Bu nedenle üretim sayısı belli olan ve yine belli bir değeri olan varlıklar talepte çoğaldıkça her zaman fiyatını katlar. 2017 senesinde ise aynen bu dediğimiz olay yaşanmıştı. Fakat gerek sosyal medyada çıkan haberler olsun, gerekse bazı ülkelerin baskıcı ve yasaklayıcı tutumları nedeni ile kripto paraların değerleri düşmeye başladı

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR