• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Kripto Paralar Nasıl Çalışır?

23 Mayıs 2018 11:26

Kripto para birimlerinin kullanıma uygun olması, istendiği şekilde değerlendirilebilmesi için 2009 yılından bu yana çalışmalar sürdürülüyor. Kripto paralar nasıl çalışır? Blockchain sistemi sayesinde kripto paraların çalışma prensibi oluşturulmuştur.

Kripto Paralar Nasıl Üretilir?

Para birimleri genellikle insanlar arasında satışı gerçekleştirilen bir öğe olarak değil, ticaret amacıyla değerlendirilen bir nesne olarak kullanılır. Sanal para birimleri ise elle tutulur ve gözle görülür somut değerler olmadıkları için, işlem hacimleri de direkt olarak kur değerleri üzerinden yapılıyor.

Ülkeler arası para ticaretinde olduğu gibi, bu kez merkez bankasının kontrol etmediği bir para birimi doğrudan paranın sahipleri tarafından yönetiliyor. Kime satıp kimden alacağınız, hangi alışverişlerde kullanacağınız tamamen size kalmış oluyor. Bitcoin başta olmak üzere diğer dijital para birimleri mining cihazları sayesinde üretilir. Genellikle ekran kartlarıyla ilişkilendirilen bu cihazların temin edilmesi, blockchain sistemine uygun hale getirilmesi halinde sanal para birimleri için üretim yapılabilir.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto sanal para birimlerinin kullanım sürecinde alım satımının yapılabilmesi için belirlenmiş olan bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar direkt olarak kur farklarına uygun olacak şekilde, doğrudan diğer para birimlerinde olduğu gibi şekillenmesi sağlanarak belirlenmiştir. Kripto para birimlerinin alınabilmesi için yerli veya yabancı kuruluşlardan yardım alınabilir.

Anlık kur değerlerine uygun şekilde satış işlemlerini sürdüren platformlar, döviz alım satımı yapan kuruluşlarda olduğu gibi çalışmalarını herkese sunuyorlar. Kripto paraların satış yapılan sitelerden alınıp satılması, direkt kullanıcılar arasında ticaretinin yapılması da mümkün oluyor.

Kripto Paralar Güvenilir Mi?

Kripto para birimlerinin güvenlik önlemleri, sistemlerin oluşturulmasıyla ilgili süreçte net olarak alınmıştır. Sistemin ele geçirilmemesi için gerekenler, sistem ele geçirildiğinde ne yapılması gerektiği, sistemin yeniden oluşturulması gereken veya düzeltilmesi şart olan durumlarda neler yapılacağı belirlendi. Bu sayede tüm detaylar net olarak anlaşılıyor ve sistemin güvenli olup olmadığıyla ilgili yapılacak yorumlar, sistemin işleme prensibine uygun şekilde işleyebiliyor.

Kripto paralar nasıl çalışır? Mining işlemi yapan kişiler tarafından üretilir, kullanıma uygun hale getirilir ve üretilerek toplandıktan sonra da piyasaya sürülür. Belirli aralıklarla sistem yavaşlatılır ve daha az üretim yapılması sağlanarak, paranın değerinde de düzenlemeler yapılmış olur.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR