• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Kripto Paralar Gerçek Paraların Yerini Alacak mı?

10 Haziran 2018 02:58

Şuanda tüm dünyada itibari para geçerli olmakta. Açılımı ise hükümetler tarafından desteklenen yasal bir ödeme aracı demektir. Her ülkenin kendine özel para birimleri bulunmaktadır. Örneğin dolar, Türk lirası v.b gibi. Bretton Woods anlaşması sonrasında herhangi bir emtia tarafından desteklenmeyen bu paraların günümüzde pekçok kişi tarafından sonsuza kadar kullanılacağı düşünülmekte. Fakat aslında gerçek hiçde öyle değil. Çünkü kripto paralar dünya ekonomisi sahnesindeki yerini yavaş yavaş almakta. Bu değişime en iyi örnek olarak ise 2000'li yılların başında euro'ya geçişi gösterebiliriz. Peki kripto paralar gerçek paraları yerini nasıl alır?


Kripto Paraların Gerçek Para Olması İçin Gerekenler

Talep Artışı

Aslında talep artışınada en iyi örnek olarak Bitcoin'in 2017 senesinden günümüze kadar olan muazzam yükselişini gösterebiliriz. Bitcoin fiyatlarındaki yükseliş bu kripto paranın daha fazla insan tarafından tanınmasını sağlarken ona olan ilgiyide arttırdı. Bu gösterilen ilgi karşısında da Bitcoin fiyatları hiç olmadığı seviyelere kadar yükseldi. Eğer kripto paraların itibari paraların yerini alma olayını basamaklara ayırmak gerekirse ilk basamağın bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü her ne olursa olsun birşeye duyulan ilgi ve artan talep doğal olarak o varlığın fiyatlarına da yansıyacaktır. Talep olmadan bu geçiş pek mümkün olmaz.


Ticari Sektörün Olaya Etkisi

Aslında bu başlıkta sektörün dijital para kullanımına geçişini değerlendirmemiz gerekli. Çünkü Dünyada ki birçok şirketin ve işletmenin kripto paraları ödeme aracı olarak seçenekleri arasına dahil ettiklerini biliyoruz. İşte bu kripto para ile ödeme aracı sisteminin daha yaygın hale gelmesi gerekiyor ki arz talep ilişkisi devam edebilsin. Eğer ki kripto para ile ödeme sistemi günümüzde olduğundan çok daha fazla bir şekilde yaygınlaşır ise devlet ve hükümetler bu varlığın gerçekliğine ve dünya ekonomisine etkisine kayıtsız kalamayacaklardır.


Hükümetlerin Kripto Paraya Etkisi

Aslında birçok dünya ülkesi ve hükümetleri bu konuya itina ile yaklaşmakta. Her ne kadar bizlere açık bir dil ile belli edemeselerde konuya fazla sıcak bakmamakta ve bu şekilde lanse etmekte ısrarcılar. Nedeni ise çok açık. Çünkü hükümetler kontrol edebildikleri, vergilendirebildikleri itibari paradan kolay vazgeçmek istemiyorlar. Tabi bizlerde bu büyük ve köklü değişimin hükümetler nezlinde biranda olmasını beklemiyoruz. Fakat ABD ya da Japanyo gibi kripto para ve bu sektöre gayet ciddi ve sıcak bakan hükümetlerin yanı sıra Çin gibi kripto paralara yasak getiren hükümetlerinde varlıklarını inkar etmek olmaz. İşte tüm bu olumsuzlukları aşmanın en iyi ilk maddede söylediğimiz gibi kripto paralara olan ilgi ve kullanımın çoğalıp yaygınlaşması olacaktır. Kripto para sistemindeki en önemli adımlardan biride hükümetlerin bu sistemi bütünüyle kabul etmesi olacaktır. Örneğin bir ülkenin tamamiyle kripto parayı rahat ve sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlaması, o ülkenin kripto paralara yönelik olumlu ya da olumsuz ama kesin adımlar atmasını sağlayacaktır. Bu adımlar arasında kripto paraları destekleyen yasalar da olabilir, Çin gibi yasak üstüne yasak getiren yasalarda. İşte bu noktada yine kripto paraya olan arz ön plana çıkmakta. Tabi bunun yanında kripto paralara duyulan güvende çok önemli olacaktır. Bu sistemi uluslararası kullanımda da ele alacak olursak bunun çok uzun bir zaman alabileceğini şimdiden söylemek mümkün. Tabi birkaç farklı ülkenin aynı kripto parayı kullanarak benzer kanunlar uygulayarak bu süreci işletmeleri daha kolay ve daha az zaman alacaktır. 


Kripto Paraların Avantajları

Kripto paraların en belirgin özellikleri arasında ilk olarak merkeziyetsiz oluşlarını sıralamalıyız. Aslında hükümetlerin canını sıkan noktada burası. Çünkü kripto paraların merkeziyetsiz oluşu onu şimdilik hiç bir hükümet kontrolüne sokmuyor. Bunun nedeni de kripto paraların hayli karmaşık ve birbirine bağlı olan kullanıcı ağı üzerinden kontrolünün sağlanması. Böylece işlenen bir veri üzerinde çeşitli manipülasyonlar yapılması imkansızlaştırılıyor. 


Masrafsız Oluşu

Kripto paraların özellikle hükümetler nezlinde kabul edilmesini kolaylaştırabilecek en büyük nedenlerden bisi olarak kripto paraların sirkülasyon masraflarının çok daha kolay ve masrafsız olduğunu söyleyebiliriz. Buna en iyi örneği ise seneler önce 1 kuruş üretimi üzerinde yaşana tartışmayı gösterebiliriz. Çünkü o zamanlar devlete 1 kuruş üretmek 2 kuruşa geliyordu. Hatta Amerika'da bile 1 cent üretimi zamanında 1,5 cente geliyordu. Dijital dünyada üretilen kripto paralar ise bu yönden oldukça kullanışlıdır.


Kripto Paralar Güvenli mi?

Kripto paraların güvenliği Blockchain sistemine dayanmakta. Bu sistem üzerinde yapılan işlem sayısız kullanıcı tarafından görülüp onaylanmakta. Böylece o işlem üzerinde tekrar geriye gidip herhangi bir değişiklik yapılamamakta. Bu nedenle güvenli bir ortam sağlanmakta.


Daha Az Maliyet

Kripto paralar itibari para ile kıyaslandığında çeşitli finansal aracılara pek de ihtiyacı olmayan bir değerdir diyebiliriz. Çünük aracıların fazla olması o paranın işlem maliyetinin bir hayli artmasına neden olabiliyor. Fakat kripto paralarda bu işlem maliyetinin daha az olduğunu ve daha hızlı transferlerin gerçekleşebildiğini söylemek mümkün.


Kripto Paralara Geçmek Zararlı mı?

Bu sistemin her zaman yararlarından bahsetmek hiç de gerçekçi olmaz. Çünkü bu sisteme geçiş için şartların oluşmasını beklemekten başka çare yok. Örneğin bir hükümet henüz ülke vatandaşları tarafından yeteri kadar talep oluşmamışken kripto paralara geçiş sağlar ise mevcutta kullandığı itibari paranın değeri hızla düşecektir. Bu da halen itibari paradan başkasına güvenmeyen ve ondan başkasını tanımayan kesimlerde geri dönüşü pek de mümkün olmayan yıkımlara neden olabileceği gerçeğini doğuracaktır. Bu geçişin zaman alabileceğinden bahsetmiştik. Çünük ekonomideki bu denli köklü bir değişimin gerçekleşmesi için gerekli altyapının sağlanması gerekmektedir. Tabi bu geçiş aşaması sırasında yaşanabilecek olumsuzluklar çeşitli finansal kuruluşların çöküşünede sahne olabilir. 


Merkeziyetsiz Oluşu

Şimdi kendinizce şunu diyebilirsiniz. "Hani kripto paraların merkeziyetsiz oluşu aslında yararlı birşeydi?" Evet yararlı olmasına yararlı tabiki ama madalyonun birde öteki tarafı olduğunu asla unutmamak gerekli. Çünkü bir paranın merkeziyetsiz oluşu onun denetlenememesi anlamınıda taşımaktadır. Buna örnek vermek gerekir ise yaşanan enfilasyonu bastırmak için sirkülasyonu yaşanan para birimini yönetmek yararlı olacaktır. Kripto paraların bazılarında ise bu söz konusu bile değil. Bu nedenle birçok kripto para bu olumsuzluğuda ortadan kaldırmak için madenciliği yapılacak paranın miktarını önceden belirliyor.


Bilinmezlik

Bu başlık altında da henüz dünyadaki milyonlrca insanın kripto paranın ne olduğu ya da nasıl bir sisteme dayandırıldığını söylemek mümkün. Çünkü henüz birçok ülke ve hükümet için kripto paralar büyük bir bilinmezlik taşımakta. Tabi insanların bu sistemi anladıktan sonra güvenmeleride çok önemli. Son dönemde çıkan ve sonu hiçde iyi bitmeyen ICO'ları örnek gösterebiliriz. Kısacası kripto paraların mevcut ekonomik ve finansal süreçleri tamaiyle değiştirmeleri elbette mümkün. Fakat bunun bir hayli zaman alacağını unutmamak gerekli. Bu sistemin gerçekleşmesi için insanların kripto para kullanımına olan ilgisinin ve güveninin artması gerekmekte.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR