• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Kripto Para ETF'si Onaylandı mı?

18 Kasım 2018 02:12

Dünyanın  ilk kripto para EFT'si 17 Kasım Cumartesi günü onaylandı fakat bu kadar büyük ve merakla beklenen bir olayın neden büyük çapta ses getirmediği yeni anlaşılmaya başlandı. Olayın büyük boyutlarda ses getirmemesinin en büyük sebeplerinden birisi yalnızca Bitcoin EFT'si değil EFT'yi de kapsayan ETP konumunda olmasından kaynaklanıyor. Peki nedir bu ETP?

 

ETP Nedir?

Dünyanın önde gelen yatırım sayfalarından birisi olan Investopedia'nın aktardığına göre ETP'ler ulusal bir menkul kıymet borsasında, emtia, para birimi ya da hisse senedi fiyatı veya faiz oranına tabanlı olarak günlük işlem gören ve fiyatı değişen bir tür menkul kıymet sınıfıdır. Sözü edilen bu ETP'ler fonlar, borsa yatırım fonları ve diğer tip fonlarıda içine almaktadır. 


Yaşanan bu gelişmeden sonra İsviçre'nin en büyük kripto para borsalarından birisi olan SIX, dünyanın ilk çoklu kripto para endeksli ETP'sis listeleyeceğini bildirdi. Böylece dünyanın ilk çoklu kripto parası ünvanını alan ETP'si, İsviçre'nin startup'larından Amun AG tarafından desteklenecek. HODL ekdeksinin altında listelenecek olan ETP'de Bitcoin, Ripple, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin kripto paraları yer alacak. Buna göre her kripto para birimi ETP içerisinde farklı bir değere sahip olacak. Buna göre en yüksek payı elbetteki lider kripto para Bitcoin alacak. ETP'nin neredeyse yarı değerine sahip olan Bitcoin'i XRP %25.4, Ethereum %16.7, Bitcoin Cash %5.2 ve Litecoin ise %3 gibi oranlarla takip edecekler.


Amun kurucu ortaklarından ve aynı zamanda CEO'su olan Hany Rashwan yaptığı açıklamada ETF'nin geleneksel ETP'lere uygulanan regülasyonlara ve kısıtlamalara bağlı kalacağını bildirdi ve bu ETP'nin kripto para sektörü ile arası iyi olmayan çevreler ve sektöre yeni giriş yapan büyük küçük tüm yatırımcılar için büyük bir yenilik olacak dedi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER