• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Kripto Nedir?

03 Kasım 2018 11:22

Kripto nedir denildiğinde ilk karşımıza çıkan anlamlardan birisi siyasal inancını gizleyen bir kimse anlamına gelmektedir. Tabiki bizim ele alacağımız anlamı bu değil. Uzun yıllardan beri hayatımızda olan anlamı ile ele aldığımızda gizlilik taşıyan belge anlamına gelmektedir. Tıpkı kripto paralarda olduğu gibi.

 

Bu dijital varlıklara bu yüzden kripto ismi verilmektedir. Kripto paralar bilindiği gibi gizlilik anlamında dikkat çekmektedir. Merkeziyetsiz ve takip edilemez oluşuda gizliliğine yani kripto oluşu ile bağlantılıdır. Bir bakıma kripto kelimesini dijital bir yazılımın kodunun değiştirilememesi ve kopyalanamamsı adına izlenen yöntemin ve gizliliğin adıdır. Örneğin kriptolu bir yazılımı okumak istediğinizde anlamsız ifadeler ile karşılaşırsınız. Ancak iş bilgisayarın bu kodları çalıştırması aşamasına gelince PC bu içi kusursuzca yapabilmektedir.

 

İlk baştada dediğimiz gibi kripto kelimesi sadece kripto paralara özgü bir terim değildir. Günümüzde de bir metni ya da yazıyı anlaşılamaz bir şekile getirmek içinde kullanılabilir. Bu tip kriptolama işlemlerinin mutlaka bir çözüm anahtarı olmalıdır. Eğer çözüm anahtarı yoksa o kriptolu metin hiç bir anlam ifade etmez.


Kripto Nasıl Yapılır?

Kripto kelimesinin kullanılma amacı ve anlamını öğrendik. Peki şimdi gelelim kripto nasıl yapılır sorusunun yanıtına. Hemen söyleyelim herhangi bir yazılımı yapabilmek ve onu kriptolayabilmek için kod bilgisine ihtiyacınız vardır. Bunu bildiğinizi varsayarak kriptolama işlemlerini yapabileceğiniz birkaç tane yöntem bulunmaktadır. Bir kod dizisini kriptolayabilmek için MD5 ya da WM Aracı'na ihtiyacınız olacaktır. Metin ya da yazıyı kriptolayabilmek için ilk olarak kendi çözüm anahtarınızı oluşturmanız gerekmektedir. Örneğin Mısır pramitlerindeki hiyeroglifleri gözünüzün önüne getirin. Yazı olmadan sadece resimler ile anlatılmak istenen metinlerden oluşmaktadır. Anlatılmak istenende her resimin kendi taşıdığı anlamlara göre ifade edilmektedir. Kısacası kripto kelimesi gizlilik anlamına geliyor diyebiliriz. Sırf bu nedenlede gizliliği ön planda tutan kripto paraların temelini oluşturmaktadır.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER