• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Erhan Topaç Dijital Paralar Hakkında Ne Dedi?

08 Kasım 2018 10:17

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı (TSPB) Erhan Topaç, ekonomi gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Milliyet'te yayınlanan habere göre küresel anlamda bankacılık sisteminin yavaş yavaş sermaye piyasasına döndüğünü bildiren Erhan Topaç, ülkemizde ise bunun tam tersi bir durum olduğunu bildirdi. Açıklamalarına devam eden Erhan Topaç şu ifadeleri kullandı:

"Bankacılığa kıyasla sermaye piyasasının oranı değer kaybetti diyebilirim. Geride bıraktığımız 6-7 sene içerisinde bankacılık sisteminin daha ön planda olduğunu söylemek mümkün. Dünya geneline baktığımızda ise bu durum tam tersi bir tutum izlemekte. Küresel anlamda sermaye piyasaları için çok ciddi yatırımlar yapılmış durumda."

Bu sözleri ile diğer dünya ülkelerine nazaran bu alanda geri kaldığımızı itiraf eden Erhan Topaç, acil olarak tasarruf, proje finansmanı ve halka arz konularında gerekli adımların atılması lazım dedi.


Türkiye'deki Dijital Para Gelişmelerinde Son Durum

Erhan Topaç katıldığı etkinlikte dijital para ve ICO projelerinide boş geçmedi. Özellikle kitlesel fonlamalarda byük adımların atıldığını söyleyen Erhan Topaç, Kitlesel fonlama ve ICO gibi modellerin Cumhurbaşkanlığı programında görüldüğünden bahsetti. Bunun yanı sıra gelişen dünyanın dijital para projelerine çok önem verdiğini söyleyen Topaç, dijital paraların ülkemizdeki geleceği konusunda şu açıklamalarda bulundu:

"Ülkemizde 2019 senesinde dijital para anlamında büyük değişim ve gelişmelerin olacağını düşünüyorum. Kendi programımızada dijital paraları dahil ettik. ICO'ların sermaye piyasası disiplinine sokulması konusunda önemli adımlar atılacak. Bu konuda dünya geneline baktığımızda özellikle fintech ve ICO'lar konusunda çok önemli adımlar atıldı. Ne yazık ki bizler bunun oldukça gerisinde kaldık. 2019'da bu konular üzerinde önemli adımlar atılacağına inanıyorum. Bu adımları atmadan önce diğer dünya ülkelerinin bu konularda neler yaptıklarınıda inceleyeceğiz. Çünkü sonrasında geri adım atmak istemiyoruz."

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER