• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

EOS Projesindeki Son Durum

07 Haziran 2018 01:21

Sanılanın aksine, bu, kullanıcıların farklarını yerine getiremedikleri bir hard fork teknolojisi ürünü değil. EOS söz konusu olduğunda, haftasonu boyunca lanse edilecek blockchain, henüz yaratılmamış. Şimdi, ayrıntılı bir küresel sunumun ortasında, iki rakip EOS meraklısı, yazılımın farklı sürümlerini test ediyor ve her biri en çok kullanılan sürümü yayınlamaya çalışıyor.


Bunun mümkün olması büyük ölçüde, bir jeton satışında 4 milyar doların üzerinde artış sağladıktan sonra EOS yazılımını geliştiren Block.one adlı bir şirketin sonucudur. Kodun tamamlanmasının ardından şirket, alışılmadık bir seçim yapmayı seçti ve bu, zinciri başlatarak görevlendirilen global kullanıcılarına etkili bir şekilde dönüştü.

Şu anda, hangi madeni paraların sahibi olduğunu kanıtlamak için ethereum blok zincirinin (EOS tokenlarının başlangıçta başlatıldığı) bir anlık görüntüsü alınmıştır. Bu anlık görüntü daha sonra, EOS yatırımcılarının yeni EOS blockchain'de haklı tokenlerini aldığından emin olmak için kullanılacaktır. 

Ancak bu yapıldıysa bile, EOS blockchain'in canlı kullanıma sunulmasından önce test aşaması bitmedi. Ve bu ayrı grupların kendi yazılımları üzerinde yaptıkları çalışma, her bir partinin blok zincirinin piyasaya sürülmesinden sonra ne kadar kontrol sahibi olduğuna dair büyük etkileri olabilir.

Her bir grup, kazançlı işi güvenceye almayı hedefleyen, bloklar ya da "blok üreticileri" olarak hizmet veren kuruluşlardan oluşur. Böylelikle yeni yayınlanan EOS belirteçleri ile ödüllendirilecekleri bir rol olacaktır.

Çünkü tüm EOS kullanıcıları 21 geçerlilik pozisyonunu kimin aldığına dair oy verecek. Bu iki zincir, "gerçek" EOS mainnet olarak başlayan mimariden sorumlu olanların büyük övgüleri tahakkuk ettirmesi gerçeğiyle (en azından kısmen) motive edilmenin her göstergesidir. Bu durum güvenilirlik, isim tanıma ve güven - bu noktalardan birini güvence altına almak için gerekli olan şeydir.

Fakat, neredeyse tüm katılımcılar, blockchain'in başlatılmasına yardımcı olma konusundaki çıkarları üzerinde herhangi bir etkisi olduğunu şiddetle inkar edeceklerdir. Bunun yerine, rekabet olmadığını söylüyorlar, bu urum sadece denemeden ibarettir.

Ancak iki grup arasında ciddi bir gerilim olduğunu fark etmek zor değil.

EOS Core adlı bir grubun parçası olan EOS Tribe'dan Steve Floyd, şunları söyledi.

 

"EOS'ta bir meritokrasi var. Tabii ki insanlar seçilmeye ve isimlerini ön plana çıkarmaya çalışıyorlar."


Yine de, bu yarışmada bile, her iki grup da yalnızca bir tane EOS blockchain'in hayatta kalacağı ve topluluğa sunulabileceği gerçeğine dayanmaktadır. Gerçekten de, her iki grup da diğer grubun yazılımı ilk önce piyasaya sürülürse geri çekilme sözü verdiler.

Bunu 5 Mayıs'ta EOS Mainnet Lansman Grubu (EMLG) ile etkin bir şekilde koordine eden bir grup, yapımcı adaylarının çoğunun kamuya açık olarak ifade ettiği birleşik bir açıklamada bulundu.

“Son 48 saat boyunca kapsamlı testlerimizin temeli olarak kullanılan iki aday zincir şu anda mevcuttur. Orijinal EMLG bildirimi uyarınca, yalnızca EOS adlı ana ağ olarak topluluğa sunulacak.”

    

İKİ KABİLE


Aynı mesaj tüm blok yapımcı adayları tarafından çapraz olarak yayınlandı. Yine de, perde arkasında, en azından yazılımlardan biri başlatılıncaya kadar, iki grup farklılıklarına ses verecektir.

Gruplardan biri aslında "Ghostbusters" adını taşıyan bağımsız bir EOS güvenlik araştırma grubu olarak başladı, ancak daha sonra bir mainnet blockchain lansmanına doğru çalışmaya başlamak için stratejisini geliştirdi. 
Floyd'a göre, birkaç blok yapımcı adayı Ghostbusters grubunun bunu yapmasını istemişti.
Yazılımın test versiyonunu başlattığında, Ghostbusters kendini “EOS Core” olarak nitelendirdi, bu da Bitcoin Core'a ve bu yazılımın farklı uygulamalarının etrafında dönen hararetli tartışmalara işaret ediyordu.


EOS Çekirdek grubu, uygulamanın güvenlik açısından öncelikli olduğunu ileri sürerek, Floyd'un “ekstra uyanık” olmaları gerektiğine inandığını, çünkü çok fazla miktarda kripto parası paydaşlarının, ebediyen yoğun olarak yatırım yapılanlar gibi, EOS'a karşı kuşkulu olduklarını ve “ EOS'un başarılı olmasını istiyorum.” diye ekledi.


Ama diğer grup, "Bios Önyükleme" ismiyle gidiyor. Bios Önyükleme'nin güvenlikle ilgilenmediğini öne sürdüğü için bunun adil bir temsil olduğunu düşünmüyor.

EOS Canada'nın CEO'su Marc-Antoine Ross, Bios Önyükleme grubunun bir parçası olan bir blok yapımcı adayı: ” Kendi bölümlerinde oldukça küçümseyen bir şey olduğunu düşünüyoruz.”

Ross, EOS Çekirdek zincirinin bir süredir onaylanmadığını ve yazılımın açık kaynak olmadığını belirterek devam etti, böylece insanlar üzerinde çalıştıklarını doğrulayamıyorlar.

Ayrıca, Ross'a göre, EOS Çekirdek grubunun eksik olduğu bir model, kullanıcıların yeni EOS blockchain'e asla talep etmedikleri ERC-20 EOS tokenlarını almak için bir geri dönüş yöntemidir.


Ross “Kayıt altına alınamayan insanlar için anlamlı bir miktar para” dedi.

Yine de EOS Çekirdek katılımcısı Floyd, grubun geçişle ilgili uyarı sözlerinin bazı kullanıcılar tarafından aylarca fark edilmediğini söyleyerek buna karşı çıktı. (tam açıklama üç aylık bir süreçte ortaya çıktı.)

 

ASLA ÖVÜNME


Yine de, bu görünüşte kötü kan EOS için yararlı olabilir, çünkü birden fazla mimari en iyi olanı kalibre etmeye yardımcı olabilir ve eğer iki grup ağa ayak uydurmak için rekabet ederse, her ikisi de doğru bir şekilde elde etmek için daha güçlü bir güce sahiptir.

Son zamanlardaki bir YouTube şovu sırasında, EOS Core'un bir parçası olan EOS Sw / Eden'den Eric Björk, "Çeşitliliğe gerçekten değer veriyoruz" dedi.

Hem Ghostbusters hem de EOS Core'un kurucu üyesi olan EOS Rio'nun bir sözcüsüne göre, "Sonuç ne olursa olsun, zincirler test ediliyor ve en iyi uygulamalar keşfediliyor. Bu gerçekten güzel bir süreçtir ve biz bu konuda çok mutluyuz." 

Sözde işbirliği ana hat piyasaya sürüldükten sonra da devam edecek.

Ross, “Önde gelen blok üreticilerin çoğu, dahili olarak, lansman sürecinde kim ne yaptığını övünmemeye söz verdiler” dedi.

Her ne kadar kısa bir süre sonra, Ross, EOS Canada tarafından yapılan ve "EOS Canada, tek tam ve açık kaynak kodlu çözümün yaratıcısı olarak" diyen Bios Boots'i takacak gibi görünse de, herkesin kullanılıp kullanılmadığını asla söylemeyeceğimizi söyledi, ya da değil ve yaptık ya da yapmadık.”

Floyd, EOS Core'a, güvenlik kaygıları yüzünden isteksizce sadece spot ışığa girdiğini ve Bios Boots'in “kredi almak konusunda çok agresif” olduklarını söyledi.


Yine de “Günün sonunda, her iki tarafın da ana şebekenin mümkün olan en kısa sürede başlatılmasıyla ilgileniyor gibi görünüyor.” Dedi.

EMLG’nin açıklamalarına göre, ana sürüm lansmanı Perşembe(07.06.2018)’nin başlarında gerçekleşebilir.

Ross, “Bence sözün özü sanırım;  devam eden çok fazla validasyona sahip olduğumuz bir noktaya ulaşıyoruz, pek çok sabırsız insan durmaktadır” dedi. Ve güvenilir bir tavırla şu şekilde ekledi : "Ben bir bölünme görmüyorum. Farklı test ve doğrulama stratejileri görüyorum."

EOS Sw / Eden'den Vahid Toosi, daha önce sözü edilen YouTube şovu sırasında, EOS blok zincirini canlı olarak alması için günlerce süren süreç hakkında geniş çaplı bir konuşma yaptığını söyledi:

"Şimdiye kadar gelmiş geçmiş en büyük sosyal deney olabilirdi."

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR