• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Cryptojacking Virüsü İnterneti Kopardı

07 Kasım 2018 10:22

Kripto para madenciliğinde son zamanlarda karşımıza sıkça çıkan cryptojacking virüsü şimdide bir okulun internetini kapattı. Olayı anlatmadan önce ilk olarak cryptojacking virüsü nedir ve nasıl çalışır ondan bahsetmekte yarar var.

 

Cryptojacking Nedir?

Kendisi için ilk olarak çok sinsi bir yazılımdır diyebiliriz. Çünkü bilgisayarınızın arka planında varlığını hissettirmeden çalışır. Bu virüs kullanıcının bilgisayarına çeşitli yazılımlar vasıtası ile yerleşir. Kullanıcının kripto para sektörü ile alakası olsun ya da olmasın cryptojacking arka planda kripto para madenciliği yapar. Aslında profesyonel kullanıcılar bilgisayarın işlem gücünden arka planda çalışan yazılımı bulabilirler. Fakat fazla bilgisi olmayanlar için bu iş hiçde kolay değildir. 


Cryptojacking virüsünün son kurbanı ise Kanada'nın Nova Scotia bölgesinde bulunan St. Francis Xavier Üniversitesi oldu. Şuan için kim ya da kimler tarafından bu saldırının gerçekleştirildiği bilinmiyor. Fakat yaşananlar sonucu okul yönetimi okulun bütün internet ağını kapatmak zorunda kaldı. Çünkü yaklaşık 1 Kasım'dan bu yana bu sorun ile boğuşuyor ama bir türlü çözüm bulamıyorlardı. Tabi hangi kurum ya da kuruluş olursa olsun, internetini kapatmak can damarını kesmek gibi birşey. Çünkü okul internetini kapattıktan sonra öğrenci ya da çalışanlara hizmet sağlayan bulut sistemi başta olmak üzere online kurs araçları, email hizmetleri ve para transfer işlemleri neredeyse durma noktasına geldi. Yaşanan olayın ardından açıklama yapan üniversite yetkilileri internet kapama olayını sadece önlem amaçlı yaptıklarını söylerken şu ifadeleri kullandı:

"Birçok uzman ve danışmanlık tavsiyesi üzerine saldırıyı yapanların amacına ulaşmaması ve soruşturmanın derinleştirebilinmesi için şimdilik internet ağımızı kapattık. Görüldüğü gibi hackerlar internet ağımız üzerinden kripto para madenciliği yapmak istiyorlar."


Okulda yaşanan olaydan sonra yetkililer tüm öğrencilerin kişisel şifrelerinide resetlemelerini istedi. Kripto para madenciliği virüsü olan cryptojacking görünüşe göre saldırılarına devam edecek gibi görünüyor.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER