• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Borsada Hacim Nedir?

16 Temmuz 2018 08:56

İşlem hacminden önce borsada işlem miktarının ne olduğuna bakalım. İşlem miktarı belli bir seans ya da sürede toplam olarak el değiştiren varlıkların adedini bize verir. Bunu takiben işlem fiyatı ise o varlığın al-sat karşılığındaki parasal değeridir. İşte işlem hacmide tam bu noktada karşımıza çıkmaktadır. İşlem hacmi tam olarak al-sat şeklinde işleme maaruz kalan varlığın işlem gördüğü fiyatların çarpımlarının toplamıdır. Yani bunu şu denklem ile hesaplamamız mümkündür.

 

Hacim=İşlem Miktarı x İşlem Fiyatı

 

Bu denklem bize o süre içerisindeki işlem hacmini verecektir. Her bir varlığın işlem hacmini topladığımızda ise o gün ya da o seanstaki piyasanın işlem hacmini elde ederiz. 


Herhangi bir kripto paranın işlem hacminin artmasını o varlığın daha fazla el değiştirdiği şeklinde yorumlayabiliriz. Bu durum ise o kripto para hakkıda çıkan olumlu ya da olumsuz haberlere bağlayabiliriz. Örneğin 2017 senesinde Bitcoin'in rekor fiyatlara ulaşarak patlama yapması alımları ve satımları yükselttiği için hem işlem hemde piyasa hacminin artmasına neden olmuştur. İşlem hacmi düşük olan kripto paralar ise alıcısı ve satıcısı az olduğundan dah zorlayıcı bir durum teşkil etmektedir ki bu türk varlıklara "SIĞ"  denilmektedir. Bu tür kripto paralar her türlü manipülasyon işlemine gebedir. Kripto para borsalarında işlem hacminin İngilizcesi Volume, Trading Volume şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Borsada Hacim konusunu sadece kripto para borsaları için yorumlamak yanlış olur. Reel borsalarda da değeri olan tüm varlıklar ve piyasalar için geçerli bir terimdir. 

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER