• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Bitmain'in Gizli Madencilik Planı

10 Haziran 2018 10:32

Bitmain CEO'su Jihan Wu, dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes ile yaptığı söyleşide donanım üretim ve madencilik şirketinin yeni üretilen madencilik cihazlarını insanlara satmadan önce kendilerinin kullandıklarını ön plana çıkaran açıklamaları ile gündeme oturmuştu. Fakat Jihan Wu bu durumu yalanladı. 

Yeni madencilik cihazlarından birisi olan AntMiner B3 daha şimdiden teknik özellikleri konusunda madencilerin tepkilerini çekmişti. Madencileri rahatsız eden konuların başında cihazın söylendiği gibi saniyede 750 hash hesaplama yapamadığı idi. Madenciler Bitmain tarafından ürünün yapılan tanıtımının gereğinden fazla abartıldığını savundular. ayrıca AntMiner B3 cihazının fan kısmının üzerinde rahatsız edici bir toz birikintisinin olduğu yönünde şikayetlerde vardı. Eğer bu şikayet doğru ise cihazın performans düşüklüğünün nedeni belli gibi. Tabi tüm bu şikayetler konusunda Jihan Wu sessiz kalamadı ve şunları söyledi:

"Küçük ölçekli bir teste sahip olsakta bizler bunu yapmayız. Böyle birşey söz konusu bile değil."

Aslında benzer konulardaki şikayetler Monero'nun hard forkunda da görülmüştü. Yaşanan bu tartışmalar neticesinde Bitmain topluluğu arasında aşırı reaksiyona neden olmuştu. Hard fork'tan arda kalan blok zincirde birçok hashrate kullanılabilir durumdaydı. Bitmain tarafından tasarlanan Cryptonite ASIC cihazı ise madencilik algoritmalarının bütünüyle değişikliğe uğradığı yerlerde kullanıcıları ile buluşturuldu. Kendisine bu konu sorulduğunda Jihan Wu şu sözleri kaydetti:

"Monero'nun çoğunluk hashrate'ini kontrolleri altında tutan topluluk bulunmakta. Onlar şunu bilmelidirler ki ASIC cihazını yalnızca Bitmain üretmiyor."


Tüm bu olumsuz haberlere nazaran şirket Hong Kong ve ABD ile dijital para arzı gerçekleştirerek halka açılma planlarıda güdüyor. Şirketin yaklaşık olarak 9 milyar dolar civarında olduğunu söyleyebiliriz. Şirketten gelen son yenilikçi haber ise Twitter kanalı ile Haziran'da yayımlanmıştı. Bitmain tarafından atılan tweette şu ifadeler yer aldı:


"Gece gündüz demeden Antminer z9 mini madencilerinin nakliyesi için çalışmaktayız. Bizi takipte kalın. Çünkü   Haziranda yeni güncelleme haberlerimiz olacak.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR