• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Bitcoin Madenciliği Bitiyor mu?

02 Aralık 2018 03:36

Gerek evde Bitcoin üretmek konusunda olsun gerekse profesyonel şirketlerce olsun Bitcoin madenciliği son zamanlarda zor günlerden geçiyor. Dünyanın en büyük madencilik havuzlarından birisi olan F2Pool kurucusu Mao Shixing tarafından yapılan açıklamaya göre Bitcoin madenciliiği yapan yaklaşık 600 ila 800 bin kişi Bitcoin madencilik cihazlarını kapatmış durumda. Mao Shixing bu durumun nedeni olarak Bitcoin güncel fiyatları ve hashrate düşüşlerini örnek gösteriyor. Eski madencilik cihazları ile de Bitcoin madenciliği yapma konusunda büyük sıkıntılar yaşandığını söyleyen Mao Shixing, bunun için çeşitli araştırmalar içeriinde olduklarını vurguladı.

 

Blockchain.info verilerine baktığımızda geride bıraktığımız Kasım ayı içerisinde Bitcoin toplam hashrate'i 10 Kasım'da saniyede 47 milyon tera hash iken bu oran 24 Kasım'da %13'lük güşüş ile 41 milyona kadar gerilemiş vaziyette karşımıza çıkıyor.

Yaşanan bu düşüşlerin ardından birçok Bitcoin madencisinin eski cihazlarını rafa kaldırdığını söyleyen Mao Shixing, bu eski Bitcoin üretim makinalarına örnek olarak Antminer T9 ve AvalonMiner 741'i gösterdi. Bitmain ve Canaan Creative tarafından üretilen bu Bitcoin madencilik cihazları saniyede 10 terahash'a sahip. Mevcut fiyatlara göre ise madencileri zarar ettirdiği düşünülmekte. Geride bıraktığımız haftalarda %10 civarında bir hash rate düşüşü yaşanan F2Pool için Mao Shixing şu ifadeleri kullandı:

"Bizimle birlikte hareket eden ve Bitcoin üretim makinalarını kapatan madencilerin net sayısını bilemiyoruz. Fakat sürekli kontak halinde olduğumuz büyük madencilik şirketleri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde son bir kaç gün içerisinde tahminen on binlerce kişinin Bitcoin madencilik cihazlarını kapadığını düşünüyoruz."  

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER