• 12:21 $ 9,380.97
  • Low $ 9,380.97
  • Hight $ 9,389.23
  • Marketcap $ 9,389.23

Bitcoin Haberleri ve Günümüze Kadar Yaşananlar

10 Kasım 2018 11:06

İlk olarak 2000'li yılların başında ismini duyuran Bitcoin sadece bir merak ya da deneme maksadı ile alım yapan yeni yatırımcılardan öte gidemiyordu. Bitcoin hayatımıza girdiğinde her ne kadar ödeme aracı olarak karşımıza çıksada her geçen gün değerlenmesi onun ödeme aracından çok bir değer taşımasına neden oldu. Öyleki fiyatı centler ile tabir edilirken 2013 Nisan ayına geldiğimizde Bitcoin fiyatları 135 dolar seviyelerindeydi. Bu seviyelerden kurtulması ise tam olarak 4 sene sürdü diyebiliriz. Çünkü Bitcoin'in lider kripto para olma yolundaki en önemli adımlar 2017 senesinde atıldı. 2017'ye gelene kadar değerini 1100 dolarlara kadar çıkarmayı başaran Bitcoin, 2017 Nisan ayına kadar ufak çaplı iniş ve çıkış göstersede Nisan ayı ile beraber yukarı yönlü öylesine büyük bir ivme kazanmıştı ki işte o zaman Bitcoin ismini tüm dünya tanımıştı. Bu öylesine dünya gündemini meşkul eden bir durumdu ki din adamları bile Bitcoin konusunda fetva vermeye başlamışlardı.

 

Boğanın boynuz darbeleri ile 2017 Aralık ayına kadar 20 bin dolar seviyelerine kadar tırmanan kripto para tüm dünyada Bitcoin haberlerini bir anda zirveye taşımıştı. Hakkında çıkan olumlu ve olumsuz haberler ile kripto para sektörünün lideri olan Bitcoin, ana haber bültenlerinden gazete haberlerine kadar hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya başladı. Büyük ekonomi ve haber siteleri Bitcoin için yeni kanallar açmaya başladı. Böylece insanlar onu daha iyi tanıdılar. Tabi tüm bunlar yeni yatırımcıları sektöre çekerek başta Bitcoin olmak üzere kripto para alım ve satım işlemlerine hacim kazandırdı. Bu saatten sonra herkes ve dünya devletleri Bitcoini ne olarak adlandıracağını tartışmaya başladılar. Kimileri bir balon oduğunu düşünürken kimileri ise Bitcoin gerçek paraların yerini alacak yeni nesil paradır dedi. Onu hiç bir kısma ayıramayanlar ise değerli bir emtia olduğundanbahsetti. Hoş halen bu tartışmalar devam etsede şu bir gerçek ki arkasındaki teknoloji hiç bir zaman unutulmadı. Çünkü birçokları kripto para sektörünün getirileri ile ilgilenirken çeşitli dünya ve teknoloji devleri bu kripto paraların arkasındaki teknolojiyi çoktan araştırmaya başlamıştı bile.


Bu teknolojinin adı Blockchaindi. Öylesine büyük bir teknolojiydi ki sağlıktan, savunma sanayisine, ekonomiden spor sektörüne kadar çok geniş bir yelpazeye dağılabiliyordu. Bu teknolojiden en fazla nemalanması beklenen sektör ise bankacılık sektörüydü ve nitekim öylede oldu diyebiliriz. Çünkü birçok banka bu teknolojiyi kullanabilmek için halen kendileri ile yarışıyor diyebiliriz. Fakat diğer sektörlerinde Blockchain konusunda yaptıkları ve yapabilecekleride asla küçümsenmemeli.

 

2018 başları ile henüz adlandırılamamış olan Bitcoin ve diğer kripto paralar bazı devlet, analist ve çeşitli oteriteler tarafından eleştiri yağmuruna tutulmaya başlandı. Çeşitli devletler kripto paralardan doğabilecek maduriyetler konusunda vatandaşlarını uyarmayı seçerken Malta gibi bazı ülkeler ise Blockchain ve kripto para sektörüne verdiği destekler ile çoktan dünya lideri oluşlardı bile. Hakkında olumlu ve olumsuz haberlerin ardı arkası kesilmeyince ve halen adı konulamayınca başta Bitcoin fiyatları olmak üzere tüm diğer kripto paralar 2018 başları ile büyük bir bir ayı piyasasının içerisine girmeyi başardılar. Bitcoin fiyatları kademeli olarak 20 bin dolardan şimdiki yani 2018 Kasım ayı değeri olan 6500 dolar seviyelerini ve altını dahi gördü. Tabi bu düşüşlerden Bitcoin'in öncülük ettiği ve akabinde çıkan binlerce altcoin fiyatlarıda olumsuz etkilendi. 2017 sonlarına doğru kripto ekonomisinin parlayan yıldızlarına yatırım yapanlar bir bir zarar etmeye başladılar. Tabi uzun vadeli yatırımcılar bundan etkilenmedi diyebiliriz. Çünkü zararlar ilk olarak kısa vadede ve özellikle panik satışı yapan yatırımcıları vurdu. 

 

Bununla beraber Bitcoin'in ilk çıktığı yıllarda bu fırsatı gören ve onun sayesinde zengin olan ya da servetlerine servet ekleyenlerde oldu. Bu insanların en başında da Cameron ve Tylor Winklevoss kardeşlerin geldiğini söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi Winklevoss kardeşler isimlerini ilk olarak Mark Zuckerberg'in Facebook'u kendilerinden çaldığı iddiası ile gündeme getirmişlerdi. Şimdilerde ise piyasada bulunan toplam Bitcoin sayısının %1'ine sahip oldukları düşünülürken, Bitcoin'den 400 milyon doların üzerinde servet elde ettikleri söyleniyor.

Bitcoin'in başlattığı ve yeni dünyaların kapısını açan bu teknoloji Vitalik Buterin gibi genç yatırımcılarında dikkatini çekmeyi başarmıştı. Kendisininde Bitcoin'den servet elde ettiği bilinen Vitalik Buterin aynı zamanda ilk basılı Bitcoin dergisi olan Bitcoin Magazine'in ve aynı zamanda Ethereum'un kurucusudur.

Bitcoin ile zengin olanlar listesini dahada uzatabiliriz fakat bunlar arasında en ilginç olanlardan birisi daha var ki o da Kristoffer Koch. O zamanlar Norveç'te öğrenci olan Kristoffer Koch Bitcoin'in ilk olarak piyasaya girdiği 2009 senesinde yaklaşık 150 Kroner (27 dolar) gibi yaptığı yatırımla Bitcoin'den servet kazanmıştır. 2009 yılında bu yatırımı gerçekleştiren Kristoffer Koch yaptığı bu yatırımı bir müddet unutup tekrar Bitcoin haberleri gündeme geldiği zaman yani 2013 senesinde hatırlamıştır. Fatak cüzdan şifrelerini hatırlamakta güçlük çekmiştir. Çünkü yaptığı yatırım kendisi için ilk başlarda bu denli değersizdi. Fakat en sonunda şifrelerini hatırlayan Kristoffer Koch 2009 senesinde aldığı Bitcoin'lerin fiyatının binlerce kez katlandığını görünce yaklaşık 900 bin dolarlık servetini öğrendi.

Kısaca toparlayacak olursak Bitcoin fiyatları ilk çıktığı yıllardan bu günlere kadar çok büyük bir ivme kat etmiştir. Hatta sadece fiyat bazında değerlendirmek yanlış olur. Çünkü arkasındaki teknolojide günden güne gelişmiştir. Bunun en büyük örneği ise bir Bitcoin hardforku olan BitcoinCash'dir. 2018 Bitcoin fiyatları ne olur ya da nasıl iniş ve çıkışlar yaşanır bilinmez ama olumlu yönde çıkan Bitcoin haberleri her zamanbaşta Bitcoin olmak üzere tüm kripto paraların değerini her zaman yukarılara taşıyacaktır.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
YORUM YAP
YORUMLAR